Egy Szertartásvezető naplója

Esküvői etikett az Ifjú Pártól a Násznépig- A Nászajándék

Amikor vendégként vagyunk hivatalosak egy esküvőre, a Nagy Nap közeledtével felüti fejét a Nászajándék kérdése.

Mit adjunk, mire van szükségük, a pénz lenne a legkézenfekvőbb, de nem sértjük meg őket ezzel és egyáltalán mennyit kell, illik, érdemes adni?- zakatolnak a kérdések a fejünkben.

Miután a kérdésben többnyire nem jutunk egyről a kettőre, megkérdezzük a párt, akiknek szintén fejtörést okoz a válasz, még akkor is, ha már közös háztartásuk lévén, a pénz lenne számukra a legnagyobb segítség.

Ez érzékeny téma, hiszen a vendégek örömet szeretnének okozni, az Ifjú Pár pedig mivel nem szeretné megterhelni a család és a barátok pénztárcáját, inkább szemérmesen kitér a válasz elől vagy egy nem várunk semmit válasszal próbálja rövidre zárni a témát. 

Ez néha hónapokon át ismétlődő, kellemetlen beszélgetéseket eredményezhet az újra és újra felvetődő kérdezek- feleljetek formájában.

A Forbes* magazin szerint, az Y-generáció az élményeket részesíti előnyben a tárgyakkal szemben  Inkább elmennek egy luxusnyaralásra, minthogy tárgyakat gyűjtsenek.

Arról, hogy mennyit illik adni egy esküvőn, az amerikai szakértő az ottani viszonyokra azt mondja, 75-100 dollárt a távoli rokonoknak és munkatársaknak (20-27 ezer forint), 100-125 a barátoknak és a rokonoknak (34 ezer), a legközelebbi rokonoknak és barátoknak viszont (55 ezer forint a teteje). 

Az összegek természetesen az anyagi lehetőségek függvényében változhatnak, de az arányok tekintetében mindenképp hasznosak lehetnek az iménti adatok.

A Párok pedig, ha a meghívón nem is, de saját esküvői honlapjukon nyugodtan feltüntethetik nászajándék igényüket egy kedves vers formájában.

Például így:

Kérünk Titeket, hogy ne vegyétek zokon,
De hogy ne halmozódjon öt edénykészlet, ennek elkerülése végett
amit ajándékba szánnátok, inkább borítékban kezünkbe adjátok!
Ígérjük, hogy nem vész kárba, befektetjük egy szép nagy házba.

Esetleg így:

Kedves Vendég, ne fáradjál,
ajándékért ne szaladjál!
Konyhánk teljes, felszerelt már,
és más sincsen mire vágynánk,
így ha nászajándékot hoznál,
örömöt borítékkal okoznál!
Megköszönjük kedvességed,
s ígérjük, okosan fektetjük be!**

Amennyiben már meg van a nászajándék, felmerül a következő kérdés, mikor adjuk át?!

A Párnak érdemes átgondolnia, mikor szeretné az ajándékozást, és ezt valamilyen formában jó ötlet elhelyezni az esküvő forgatókönyvében.

Amennyiben lesz vőfély vagy ceremóniamester az esküvőn, abban az esetben elég jelezni neki, hogy mikor tervezitek az ajándék átadást és megkérni őt, hogy konferálja fel az eseményt.

Amennyiben kis létszámú esküvőről van szó és sem vőfély, sem ceremóniamester nem vesz részt az eseményen, úgy érdemes időrendi kártyát vagy táblát készíteni, ahol a legfontosabb eseményeket időponttal és helyszínnel megjelölve a vendégek pontos képet kapnak arról, mikor, hol, mi történik majd. Ide bele csempészhetitek az ajándék átadásának időpontját. 

Megoldás lehet még, hogy amennyiben az Ifjú Pár tagjai megajándékozzák egymást az esküvőn, a vendégeknek, mintegy jelzést adva tehetik ezt meg elsőként, hogy elérkezett az ajándékozás ideje.

Örömteli készülődést, ajándékozást és felejthetetlen esküvőt kívánok!

 

*A Forbes teljes cikkét a témában itt olvashatjátok:

 https://forbes.hu/penz/miert-a-keszpenz-a-legjobb-eskuvoi-ajandek/

**További pénzkérő verseket itt találhatsz: 

https://www.eskuvosziget.hu/hu/otletek-es-tippek-az-eskuvore/penzkero-versek

 

Folyt.köv.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!