Ki az a szertartásvezető?
A szertartásvezető egy olyan szolgáltató, aki az esküvőkön résztvevő szolgáltatókhoz hasonlóan, (pl: fotós, videós, dj, zenekar, ceremóniamester, vőfély) azért dolgozik, hogy közreműködésével az Ifjú Pár nagy napja a lehető legjobban, legemlékezetesebben sikerüljön. Tehát a szertartásvezető is szolgáltató és NEM hivatalos személy!
Ha a szertartásvezető nem hivatalos személy, akkor nem lesz hivatalos a házasságkötés?
De igen. A hivatalos házasságkötésnek minden esetben meg kell történnie az anyakönyvvezető előtt, két tanú jelenlétében az esküvőt megelőzően bármikor. Az anyakönyvvezető előtt tett esküt követően, azonnal kézhez kapjátok a Házassági Anyakönyvi Kivonatot, melyet be kell mutatnotok a szertartásvezetőnek, az esküvői szertartás előtt. A Házassági Anyakönyvi Kivonat megléte a feltétele a szertartásvezető által levezetett szertartásnak.
Mi a különbség az anyakönyvvezető és a szertartásvezető között?
Az anyakönyvvezető egy hivatalos személy, akinek közreműködése minden esetben szükséges ahhoz, hogy jogilag házaspárrá váljatok. Hivatalos esketést végezhet még a polgármester, illetve a jegyző is, amennyiben rendelkezik anyakönyvvezető vizsgával.
Az anyakönyvvezetőknek az állam, valamint az adott polgármesteri hivatal szabályaihoz igazodva kell végezniük a munkájukat. A szertartás díját, az esketések lehetséges időpontját (az állami ünnepek kivételével) valamint azt, hogy vállalnak- e külső helyszíni esketést, minden esetben az adott hivatal jegyzője határozza meg, tehát mindez hivatalonként eltérő lehet.
A piros betűs ünnepek tekintetében azonban, az állam szabályai irányadóak. Ez azt jelenti, hogy január 1- én, március 15- én, nagypénteken, húsvétkor, pünkösdkor, augusztus 20- án, október 23- án, december 24-25-26-án semmilyen körülmények között nem köthető hivatalosan házasság. Ezeken a napokon anyakönyvvezető nem eskethet. Amennyiben július 1- én (köztisztviselők napja) valamint december 31- én kívántok házasságot kötni, van rá lehetőség, ám minden hivatal maga dönthet, hogy vállal- e ezeken a napokon esketést.
Mivel szerencsére évről évre nő a házasságkötések száma Magyarországon, ezért egy- egy hétvégén rengeteg házasság köttetik az anyakönyvvezetők előtt. Ez azt is jelenti, hogy az anyakönyvvezetőnek nem áll módjában kicsit lazábban kezelni a kezdés időpontját és megvárni az esetleg forgalmi dugóban rekedt rokonokat. Hiszen egymás után, időpontra érkeznek a párok és egy pici csúszás is azt jelentheti, hogy a következő vagy az utána következő párnak, akár fél óra csúszással is számolnia kell a szertartás kezdését illetően. Ez a feszített tempó, a meghittségnek és az ünnepélyességnek sem igazán kedvez, hiába az anyakönyvvezető igyekezete, szinte lehetetlen ennyi embernek kedvére tenni minden tekintetben.
Vannak, akik nyugodtabb körülmények között, meghittebb ceremóniára vágynak, esetleg szeretnék személyesebb hangvételűvé tenni azokat a meghatározó pillanatokat, mikor szeretteikkel együtt ünneplik meg szerelmük magasabb szintre emelését. Szeretnék a saját történetüket hallani, a saját személyiségüket belecsempészni az esküvői szertartásba. A szertartásvezetést és ezzel együtt a szertartásvezetőket, ezek az igények hívták életre.
Vannak olyanok is, akik bár elindulnának már egy modernebb vonalon, ám emellett nagyon tisztelik a hagyományokat és talán azt gondolják, hogy a szertartásvezetés egy imitáció, a szertartásvezető pedig egy “pótmegoldás” vagy egy “anyakönyvvezető imitátor”.
Ez egyáltalán nem így van! A szertartásvezető semmilyen formában nem szeretné és, ha akarná sem tudná átvenni az anyakönyvvezetők szerepét. Mi, akik hivatásunknak érezzük ezt a szakmát, és elsősorban annak öröme miatt műveljük ezt a tevékenységet, meggyőződésünk, hogy a mi tevékenységünknek létjogosultsága van az esküvők világában. Nekünk módunkban áll a szertartást olyanná tenni, amilyenre a párok vágynak, hiszen minket szolgáltatóként nem kötnek hivatali szabályok. Tehát mi nem azért vagyunk, hogy úgy tegyünk, mintha…
Szertartásvezetőként lehetőségünk van a házasulandó párok igényeinek maximális figyelembevételére és azok megvalósítására. Ahhoz azonban, hogy jogilag törvényes házasság jöhessen létre, meg kell történnie az anyakönyvvezető előtti eskütételnek.
Aki hivatásának érzi a szertartásvezetést, mindent szeretne megtenni, hogy közreműködésével a párok nagy pillanatai még felejthetetlenebbek legyenek és valóban küzd azért, hogy ezt minél több párnak megadhassa.
Ezért sok kolléganőmmel összefogva feladatunknak érezzük, hogy mindent megtegyünk a sztereotípiák ellen és megmutassuk ennek a szakmának a szépségét és megértessük a valódi lényegét és mondanivalóját.
Ezirányú törekvéseink egyikeként néhány szertartásvezetővel együtt úgy döntöttünk, hogy a jövőben elhagyjuk a vállszalagot és kizárólag abban az esetben viseljük a szertartásaink alkalmával, ha arra a pár kifejezetten megkér minket.
Hogy néz ki egy szertartás szertartásvezetővel?
Röviden fogalmazva, ahogy szeretnétek. Kicsit hosszabban, közhelyek nélkül pedig:
Az év bármely napján
A nap bármely órájában (igen, akár éjszaka is)
A világ bármely pontján
Szabadon engedhetitek a fantáziátokat, mert itt nincs olyan, hogy “úgy szokták” vagy “az a szokás”
Bármit megvalósíthattok, én a partneretek leszek benne. Segítek, ha elakadtok az ötletelésben, de a döntést Ti hozzátok meg. A szertartás stílusát, a bevonulás koreográfiáját, a felcsendülő zenéket. Az egész szertartást Ti találjátok ki, én pedig Veletek együtt hívom majd életre az esküvőtök napján.
Egyetlen kötelező dolgotok lesz csupán. Az esküvő előtt bármikor, bármelyik polgármesteri hivalaban, az anyakönyvvezető előtt, két tanú jelenlétében hivatalos esküt tenni, ezt követően pedig a Házassági Anyakönyvi Kivonatot bemutatni nekem az esküvőt megelőzően. Bármely, nem feltétlenül a területileg illetékes anyakönyvvezetőnél személyesen kell megjelennetek és bejelentkeznetek, minimum 30 nappal a házasságkötést megelőzően. (A bejelentkezéshez szükséges dokumentumokat illetően és további információkért, bátran keressetek a fb- on vagy emailben)
Mennyivel az esküvő előtt kell felkérni a szertartásvezetőt?
Minél előbb. Az időpontok, -mint bármely más esküvői szolgáltató esetében- itt is gyorsan fogynak. Ezért azt javaslom, ha meg van az esküvő dátuma és helyszíne, következő lépéseitek egyike a szertartásvezető felkérése legyen.
Mi alapján válasszak szertartásvezetőt?
Az ajánlás, főként, ha közeli ismerőstől érkezik, jó kiindulási alap. Ha nem érkezik ajánlás és ötleted sincs, akkor keress rá a facebookon a szertartásvezetőkre szimpátia alapján. Majd látogass el az oldalukra és kérj árajánlatot. A legszimpatikusabb szertartásvezetőkkel találkozz személyesen. Az árak tekintetében nem találkozol majd nagy eltérésekkel, ezért jobb, ha inkább a szimpátia, az olvasottak, a hallottak alapján és a megérzéseidre hagyatkozva döntesz. A választás előtt tartsd észben, hogy életed megismételhetetlen eseményére készülsz. Ne egy esetleges rossz döntés emlékeztessen erre a mondatra az esküvő után.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: